2022 COMMISSIONERS' COMMITTEES

The Board President oversees all Committees

 

POLICE
Robert J. Willert, Chairman
Michael J. McCrea, Vice Chairman
Patrick J. McMenamin


RECREATION
Patrick J. McMenamin, Chairman
Betsy Cummins, Vice Chairman
Michael J. McCrea

Shanin Melasecca

HIGHWAY/SANITATION
Michael J. McCrea, Chairman

Jack Saunders, Vice Chairman
ALL TOWNSHIP COMMISSIONERS

BUILDING
Jack Saunders, Chairman
Richard Saraceni, Vice Chairman
Patti Rodgers Morrisette


LIBRARY & RESOURCE CENTER
Betsy Cummins, Chairman
Richard Saraceni, Vice Chairman

ALL TOWNSHIP COMMISSIONERS

LAW & ORDINANCE
Steven L. Bidoli, Chairman
Patrick J. McMenamin, Vice Chairman
Jack Saunders

FINANCE
Patti Rodgers Morrisette, Chairman

Steven L. Bidoli, Vice Chairman
Richard Saraceni

HEALTH & CODE ENFORCEMENT
Richard Saraceni, Chairman
Patti Rodgers Morrisette, Vice Chairman
Shanin Melasecca


RECYCLING
Shanin Melasecca, Chairman
Betsy Cummins, Vice Chairman
Patrick McMenamin
Steven L. Bidoli


CABLE TV
Betsy Cummins, Chairman
Jack Saunders, Vice Chairman
Michael J. McCrea

Patrick J. McMenamin
Patti Rodgers Morrisette

Michael Iannacci (School District Rep)

William T. Neill, III, Esq.

POLICE PENSION
Patrick J. McMenamin, Chairman
Christopher M. Betzler, Controller
Joseph A. Ryan, Township Manager
Blaise J. Caponi, Assistant Township Manager

Robert Crespy, Retired Police Representative
Marc McKinney, Police Representative

 

TELECOMMUNICATIONS
Michael J. McCrea, Chairman
Patrick J. McMenamin, Vice Chairman
Jack Saunders

Richard Saraceni
William T. Neill, III, Esq.


ECONOMIC DEVELOPMENT
Jack Saunders, Chairman

Patti Rodgers Morrisette, Vice Chairman

Steven L. Bidoli
Joseph A. Ryan, Township Manager

Charles J. Catania, Jr., Township Engineer
Anthony Lusi

Michael Capozzoli, Jr.

Joseph Marino

Lauren Contino


FIRE
Jack Saunders, Chairman
Shanin Melasecca, Vice Chairman
Joseph A. Ryan, Township Manager
James Dougherty, Captain, Township Police

John Hudyma, Jr.

MUNICIPAL MARINA
Robert J. Willert
Michael J. McCrea
Richard Saraceni

PUBLIC COMMITTEES

 

Zoning Hearing Board
Chris Lenton, Chairman

Anthony Christina

Mark Farthing

Frank Hagan

Paul Cummins
Carli McCrea, Alternate

Michael P. Dignazio, Esq., Solicitor

Planning Commission
Drew Baum
James Tomaino
William Sprague
William Boyer

George Buckley
David Marofsky
Joseph Calamita
Anthony Calise
James Cartafalsa

Emergency Management
John Byrne, Coordinator

 

Civil Service Commission
Tom Donahue

Joe Carollo
Jack Saunders
Michael P. Dignazio, Esq., Solicitor

Recreation Board
Mickey McLaughlin
John Taylor
Thomas Zetusky
Ron Liberatore

Mike Reagan

 

School Board Representatives

Charles Maiers 

Adele Warner


Library Board
Diane Maginnis, President
Judith Augustine, Vice President
Lisa Maffei Hahn, Secretary
Suzanne Brown, Treasurer

Anne Whitehouse

 Michele Karpyn

Edna Fury

 

School Board Representative

Christine McMenamin

 

Library Director

Donna Murray

Board of Health
Raymond McKinney, Secretary
Betty Diedrich
Joan Griffith

Jacqueline Smith

Central Delaware County Authority Representative
Richard Saraceni

Muckinapates Authority Representative

Joe Centrone